Menü Expand Yenile

Adana Emlak Sektöründe Yatırımcıya Neler Vadediyor?

Türkiye’nin en büyük şehirleri arasında bulunmakla birlikte sahip olduğu imkanları verimli bir şekilde kullanan Adana satılık daire açısından da her geçen gün çok daha cazip konuma geliyor.

Yayınlanma Tarihi: 29.12.2017 14:21

2017 yılında birbirinden farklı alanlarda inşa edilen önemli konut projeleri hem yatırım hem de değer açısından Adana’yı zenginleştiriyor. Zingat.com Bölge Raporu 2017 yılı verilerine göre Adana satılık ev fiyatlarında yüzde 1,05 artış görülüyor. Bununla birlikte sanayi, turizm ve yaşam şehri olarak kabul edilen Adana’da 100 metrekarelik bir daire için ortalama satış fiyatı 165 bin 673 TL olarak hesaplanıyor. Zingat Bölge Raporu verilerinden alınan istatistiklere göre Adana satılık daireler için ortalama 124 bin 255 TL ile 207 bin 91 TL arasında değer biçiliyor. Bu fiyatları binanın yapı malzemesi, konumu, ısınma biçimi etkiliyor. Adana dışına çıktığımızda da Adana’nın ilçelerinde de inşaat sektöründe büyük hareketlenme mevcut. Adana ilçelerinden biri olan Mersin’e yakınlığı ve gelişmişliğiyle ön plana çıkan Seyhan’da, evlerin metrekare fiyatları ortalaması 1.706 TL olarak gözlemleniyor. Adana’nın Yüreğir ilçesinde ise metrekare birim fiyatının 1.587 TL olduğunu görüyoruz. Ceyhan ise 1.269 TL ile metrekare birim fiyatında en düşük fiyatlara sahip ilçeler arasında başı çekiyor.

 

Adana’nın İlçelere Göre Konut Yatırımları

2 milyonu aşkın nüfusa ev sahipliği yapan Adana satılık daireler açısından farklı ilçelere göre farklı fiyatlar sunarken aynı durum kiralık daireler için de geçerlilik taşıyor. En iyi yatırım araçlarından biri olan konut yatırımı, özellikle Adana’da satılık daire imkanı önemli bir geliri de beraberinde getiriyor. Gerek havayolu gerekse denizyolu ile birlikte karayolu ulaşımına da sahip olan Adana’nın coğrafi konumu da oldukça önemli. Ayrıca her ne kadar fiyat açısından düşük seviyelerde seyretse de Ceyhan ilçesinde önemli firmalar tarafından yapımı devam eden çok sayıda konut projesi bulunuyor. Kısa zaman içinde bambaşka bir gelişimin sağlanması mümkün görünen Ceyhan, ülke çapında konut yatırımında dikkat çekiyor.

 

Adana’da Yatırım Fırsatları

20 yıllık geri dönüş süresi yani amortisman süresi olan Adana satılık evler yatırım amaçlı da düşünüldüğünde yatırımcıya kazandırıyor. Genel anlamda hızlı bir şekilde kiralanan evler için ortalama fiyat 695 TL. Zingat.com Bölge Raporu verilerine göre 100 metrekarelik daireler için olan bu kira fiyatınınen düşük noktası ise 521 TL olarak belirlenmiş. Farklı bir konsepte sahip modern sitelerde ise fiyatlar ortalamanın üzerinde bulunuyor.  Adana’da satılık daire alımları sonrasında kiralama formülüyle önemli gelir elde edilebiliyor. Buna ilişkili olarak kira fiyatlarının her geçen yıl çok daha yüksek oranlarda arttığı gözleniyor.

 

Sosyal Yaşam Kalitesi

Her ne kadar İstanbul’a uzak gibi görülse de en gelişmiş kentler arasında bulunan Adana, her yıl birçok önemli festival ve etkinliğe ev sahipliği yapıyor. Gelişmişlik düzeyine paralel olarak sanat evleri, kültür merkezleri açısından da oldukça zengin. Bununla birlikte çeşitli tarihi yapıları ve doğal yaşam bölgeleriyle turist çekme potansiyeline de sahip. Eğitim ve kültürel seviyesinin yüksek olması da modern bir hayatın yaşanmasını beraberinde getiriyor.

Tüm Adana satılık daireler için tıklayın