Menü Expand Yenile

JANDARMALARLA İLGİLİ ÖNEMLİ BİLGİ!

Artık, emre itaatsizlik, zimmet, askeri aracın kaybı,hasarı, kantin, bedelen beslenme vs...

Yayınlanma Tarihi: 14.10.2016 09:39

  Jandarma Astsubay kökenli Avukat Fevzi AKSOY, sosyal medya platformlarından Facebook'ta,  668 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin, 5,6 ve 22'nci maddeleri uyarınca, Jandarma Genel Komutanlığı silahlı genel kolluk olarak tanımlanması ve  ve tamamen İçişleri Bakanlığına bağlanması nedeniyle oluşan hukiki durum hakkında bilgilendirme yaptı.

 

 

Av. Fevzi AKSOY, facebooktaki kişisel sayfasındaki paylaşımında; 

 Askeri mahkemelerde,  askeri suçlardan yargılanan jandarma personeli hakkında, tüm suçlardan ve tüm dosyalardan askeri mahkemelerin görevsizlik kararı vermek zorunda olduğunu,

 


Askeri suçlar dışında olup, askeri mahkemede yargılanan (zimmet, askeri aracın kaybı,hasarı,kantin,bedelen beslenme vs) her tür dosyada da suç konusu askeri hizmete ilişkin olmadığından veya artık askeri malzeme sayılmadığından, yine görevsizlik kararı verilmek zorunda olduğunu belirtti.

 

 

Avukat Fevzi AKSOY, paylaşımının devamında, Artık bir jandarma personeli üste fiilen taarruz, emre itaatsizlikte ısrar, vb gibi suçların şüphelisi sanığı olamayacağını açıkladıktan sonra, Askeri Yüksek İdare Mahkemesi (AYİM)' de jandarmaların idari işlem ve eylemlerinden kaynaklanan dosyalarında görevsizlik kararı vermek zorunda olduğunu vurguladı. 

 

 

 

 

 

SEFER GÖREV EMİRLERİ GEÇERLİ!

 

Av. Fevzi AKSOY Sefer görev emirlerinin, emekli personelin yedek askeri personel konumunda olduğundan geçerli olduğunu, bu konudaki yükümlülüğün jandarma veya bir başka sınıf olmakla ilgisinin olmadığını belirtti. 

 


Ayrıca Av. Fevzi Aksoy Kesinleşmiş ve karar verilmiş dosyalarda geriye yürümeyeceğini, durumun halen devam eden davalarda,  usul hükmü olduğundan geçerli olacağını,  Askeri Mahkemelerin "Görevsizlik Kararı" vermesi ile birlikte dosya görevli idari yargı merciine göndermesei gerektiğini bildirdi. 

 

 

 

İŞTE ÖRNEK ASKERİ YARGITAY KARARI : 

 

(Bedelen Beslenme Konusunda bir karar...)